Muzyczne spotkanie z kulturą żydowską - | - Urząd Miasta i Gminy Kępno
Muzyczne spotkanie z kulturą żydowską

W niedzielę, 28 września 2014 r. w sali Kępińskiego Ośrodka Kultury wystąpił zespół ?Shalom?.

Koncert zorganizowany przez Urząd Miasta i Gminy w Kępnie nawiązywał do obecnej jeszcze na początku XX stulecia tradycji i kultury żydowskiej na terenie Ziemi Kępińskiej. Zespół „Shalom”, wykonał instrumentalne utwory klezmerskie, a także śpiewane na głosy w języku hebrajskim dawne i nowe pieśni żydowskie. Usłyszeliśmy również dobrze znane: „Gdybym był bogaty” z musicalu „Skrzypek na dachu”, „Rebeka”, „Bubliczki”, „Tabakiera” i „Salom, shalom”.

Zespół „Shalom”, który działa przy Towarzystwie Przyjaźni Polsko-Izraelskiej w Poznaniu, powstał z potrzeby zaprezentowania muzyki żydowskiej słuchaczom podczas I Dni Kultury Żydowskiej i Izraelskiej w Wielkopolsce. Jego członkowie to doświadczeni i wszechstronnie wykształceni muzycy: Bogusław Łowiński – kierownik zespołu, śpiew, Jagoda Kram – śpiew, Adam Gierak – skrzypce, Jerzy Karwowski – klarnet, Henryk Łukaszewski – akordeon, Tomasz Kasprzak – kontrabas.

Wykonane z mistrzowską wirtuozerią instrumentalne standardy doceniła publiczność, która zachwycona była nie tylko muzyką. Blisko dwugodzinny występ zespołu urozmaiciły bowiem anegdoty Bogusława Łowińskiego, który – zgodnie z zapowiedzią – nie tylko wprowadził widzów w świat żydowskiego humoru, ale też porwał ich do wspólnej zabawy.

Dodatkowo atmosferę wieczoru budowały towarzyszące koncertowi wystawy. Na plenerowej wystawie zlokalizowanej na terenie Ośrodka Kultury zaprezentowano pocztówki wydane na Rosz Haszana (Żydowski Nowy Rok). a także wystawę fotografii „Izrael wzdłuż i wszerz” oraz „Cmentarze żydowskie w Wielkopolskie”.

Podczas koncertu przybliżona została przeszłość Kępna, w którym współistniały trzy kultury. Prowadzący koncert Witold Pelka przypomniał zebranym historię i kulturę ludności żydowskiej na terenie Kępna.

Koncert muzyki żydowskiej zorganizowany został w ramach projektu pn. „Zatrzymane w czasie – upowszechnianie wielokulturowego charakteru Gminy Kępno” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie, Oś 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

shalom shalom
shalom1 shalom1 shalom2 shalom2 shalom3 shalom3 shalom4 shalom4 shalom5 shalom5 shalom6 shalom6 shalom7 shalom7 shalom8 shalom8 shalom9 shalom9
shalom10 shalom10 shalom11 shalom11 shalom12 shalom12 shalom13 shalom13 shalom14 shalom14 shalom15 shalom15 shalom16 shalom16 shalom17 shalom17 shalom18 shalom18

Strona główna Dla mieszkańców Aktualności Muzyczne spotkanie z kulturą żydowską