Spotkanie ze Zdzisławem Chico Mikołajczakiem - | - Urząd Miasta i Gminy Kępno
Spotkanie ze Zdzisławem Chico Mikołajczakiem

10 października  2014 r. Kępiński Ośrodek Kultury gościł artystę plastyka Zdzisława Chico Mikołajczaka. Znany na całym świecie twórca reliefów na co dzień mieszka i pracuje w niemieckim Bochum, ale pochodzi z Kępna. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu ?Kępnianie z pasją?.

Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 1 Kępnie. W szkole uwielbiał prace ręczne, malował plakaty, rzeźbił, miał opanowany rysunek techniczny i kaligrafię.

W Liceum Ogólnokształcącym nr 1, w którym kontynuował naukę zwrócił na siebie szczególną uwagę rzeźbiąc rodzajową scenkę wręczenia mjr. H. Sucharskiemu szabli za bohaterską obronę Westerplatte. Ze względu na profil biologiczno – chemiczny, do którego uczęszczał w LO, na maturze zaliczał dodatkowo historię kultury i sztuki oraz język niemiecki. Historia kultury i sztuki była mu szczególnie bliska, ale fascynowała go również muzyka. Podczas spotkania Chico opowiadał o tym jak to się wszystko zaczęło, o swoim dzieciństwie, szkole, pracy – pracował w kępiński Domu Kultury, organizował imprezy artystyczne, koncerty i dyskoteki, prowadził grupę muzyczną, heavy metalową „Armia Zbawienia”.

W 1983 roku wyjechał do Niemiec, gdzie wykonał pierwszy relief dla grupy muzycznej Judas Priest. Szybko dostrzegły go renomowane firmy muzyczne i nawiązały z nim współpracę, wykorzystując jego reliefy w katalogach i na opakowaniach produktów  w całej Europie. Wykonał reliefy dla takich artystów jak: Bon Jovi, Metallica, AC/DC, Iron Maiden, Judas Priest, Toto, Guns Roses, Whitesnake, Steve Vai, Pink Floyd, Journey, Heaven & Hell, Queen, Skorpions, Accept, Manowar, Motorhead. Najcenniejszy relief jaki wykonał i najbliższy jego sercu to, jak sam mówi, relief dla  Jan Paweł II  „25 lat pontyfikatu w Watykanie”.  Praca ta pozostała w zbiorach watykańskich.

Zdzisław Chico Mikołajczak przywiózł także kilka reliefów na spotkanie do Kępińskiego Ośrodka Kultury.

Chico jest prawdziwym artystą, a jednocześnie niezwykle sympatycznym, skromnym człowiekiem. Pasja, której oddaje się 7 dni w tygodniu doprowadziła go na sam szczyt zawodowej kariery. Patrząc na to co robi, przez pryzmat ludzi, z którymi się spotyka i dla których pracuje, pozostaje dla nas niekwestionowanym człowiekiem sukces. Otwarcie podkreśla, że tęskni do miasta, w którym się urodził i że chciałby tu powrócić.

Chico obiecał, że w przyszłym roku przyjedzie do Kępna i wspólnie z Kępińskim Ośrodkiem Kultury zorganizuje wystawę swoich prac, a ma w swoim twórczym dorobku ok. 200 reliefów.

chico chico
chico1 chico1 chico2 chico2 chico3 chico3 chico4 chico4 chico5 chico5 chico6 chico6 chico7 chico7 chico8 chico8 chico9 chico9 chico10 chico10
chico11 chico11 chico12 chico12 chico13 chico13 chico14 chico14 chico15 chico15 chico16 chico16 chico17 chico17 chico18 chico18 chico19 chico19 chico20 chico20

Strona główna Dla mieszkańców Aktualności Spotkanie ze Zdzisławem Chico Mikołajczakiem