Uczczono rocznicę tragicznych wydarzeń w Kępnie - | - Urząd Miasta i Gminy Kępno
Uczczono rocznicę tragicznych wydarzeń w Kępnie

W niedzielę, 19 października 2014 r. w Miejscu Pamięci przy ulicy Ks. M. Magnuszewskiego została uczczona 69. rocznica tragicznych wydarzeń nazwanych , ,Krwawą Nocą Kępińską".

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 19:00 Mszą Św. w Kościele p.w. Św. Marcina w Kępnie. Po Mszy wszyscy zebrani, wśród których znaleźli się m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Kępno Aniela Kempa, Starosta Powiatu Kępińskiego Włodzimierz Mazurkiewicz, Przewodniczący Rady Miejskiej w Kępnie Krzysztof Dąbrowski oraz I Z-ca Burmistrza Zofia Siubiak, udali się na pod pamiątkową tablicę i krzyż przy ulicy Ks. M. Magnuszewskiego.

Modlitwę za tragicznie zmarłych odmówił ks. kanonik Jerzy Palpuchowski. Następnie głos zabrała Burmistrz Miasta i Gminy Kępno Aniela Kempa. W swoim wystąpieniu przywołała skomplikowane i tragiczne losy mieszkańców Kępna w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej.

- Przed 69 laty miało miejsce jedno z najbardziej tragicznych wydarzeń w naszej historii. 19 października 1945 roku w kępińskiej restauracji „Pod Łabędziem” członkowie oddziału partyzanckiego „Otta” zastrzelili dwóch funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Powodem tej egzekucji były akcje prowadzone przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w Kępnie przeciwko okolicznej ludności.

W odwecie, w nocy z 19 na 20 października 1945 r., funkcjonariusze bezpieki przeprowadzili akcję, nazwaną później przez mieszkańców Kępna „Krwawą Nocą Kępińską”. Zamordowano kilkunastu mieszkańców naszego miasta a miejsce ich pochówku do dziś owiane jest tajemnicą - mówiła Burmistrz Kępna.

Burmistrz Aniela Kempa przywołała również postać błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.  - Wspomnijmy też człowieka, który stał się symbolem walki Polaków o godność, bohaterem dążeń narodu do wolności, a którego losy w chwili jego śmierci splotły się z tragicznymi kępińskimi wydarzeniami.

Dokładnie bowiem 30 lat temu - 19 października 1984 roku został uprowadzony a następnie zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa ks. Jerzy Popiełuszko.

Błogosławiony ks. Jerzy uznawał, że najistotniejszym elementem walki z panującym w Polsce systemem komunistycznym jest głoszenie prawdy, przypomnienie każdemu człowiekowi o jego niezbywalnej godności oraz o konieczności dochowania wierności naszemu dziedzictwu, tradycji ojców, uczył patriotyzmu.

Po przemówieniu Burmistrz w imieniu rodzin zamordowanych głos zabrał Pan Bogdan Drogi, który także wspomniał tragiczne wydarzenia z przeszłości.

Następnie delegacje samorządów, szkół, kombatantów oraz instytucji złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą osoby, które zginęły w pamiętną noc z 19 na 20 października 1945 r.

Na zakończenie hejnał Kępna na trąbce odegrał Pan Ryszard Burzała.

krwawa_noc_2014 krwawa_noc_2014

Strona główna Dla mieszkańców Aktualności Uczczono rocznicę tragicznych wydarzeń w Kępnie