Rywalizowali w zawodach balonowych - | - Urząd Miasta i Gminy Kępno
Rywalizowali w zawodach balonowych

Po raz szesnasty balonowa rywalizacja zagościła w Kępnie. Ogółem w zawodach wystartowało czternaście ekip balonowych z całego kraju. Tym razem lotnicza impreza odbywała się od 9 do 11 listopada. Patronat nad zawodami objęła Burmistrz Miasta i Gminy Kępno Aniela Kempa oraz firma Polski Gaz.

   W sumie rozegrano sześć konkurencji, w których najlepsi okazali się Rimas Kostiuskvicius i Vytautas Junevicius wywodzący się z Litwy członkowie Aeroklubu Białostockiego oraz Robert Helak z Klubu Balonowego we Wrocławiu. Tradycyjnie rozegrano również konkurencje o Memoriał Gwidona Frąckowskiego, założyciela kępińskiego klubu balonowego oraz Memoriał Lecha Gorzendowskiego. Puchary te zdobyli odpowiednio: Robert Helak i Rimas Kostiuskvicius.

   Nagrody zwycięzcom wręczyła burmistrz A. Kempa, podczas uroczystego zakończenia zawodów. Wśród najlepszych pilotów nie zabrakło Ireneusza Cieślak, jednego z nielicznych polskich pilotów, który zdobył największe balonowe trofeum Puchar Gordona - Bennetta.

   Poza lotami podczas tegorocznych zawodów dla mieszkańców zorganizowano pokaz nocny balonowych palników. Kilkanaście ekip jednocześnie rozświetliło plac sąsiadujący ze skrzyżowaniem na Grobli. Ale nie tylko piloci byli aktywnymi uczestnikami zawodów. Po raz pierwszy od wielu lat zawody rozegrano z udziałem kępińskiej młodzieży, która brała udział w konkurencjach oraz rejestrowała pozycje, czasy, odległości osiągane przez zawodników w trakcie lotu. Młodzi ludzie rekrutowani podczas warsztatów lotniczych mieli więc możliwość poznania sportów balonowych w trakcie zawodów. Warsztaty lotnicze prowadził organizator zawodów Krzysztof Humelt, pilot balonów wolnych i Ryszard Kurowski, instruktor baloniarstwa.

   Były to również jedyne zawody w kraju, które rozegrano w tradycyjny sposób, tzn. przy użyciu map lotniczych. Większość imprez lotniczych organizowanych w kraju odbywa się wyłącznie przy użyciu loggerów, czyli gps-ów, które rejestrują pozycje balonu podczas lotu.

   - Dla mnie zawody balonowe w Kępnie należą do wyczekiwanych ze względu na wspaniałą atmosferę. W tym roku zawody są szczególne bo organizator pokusił się o rozegranie konkurencji w oparciu o mapy lotnicze a przede wszystkim z udziałem obserwatorów, którzy przygotowywali się do wzięcia udziału w zawodach w czasie warsztatów lotniczych — powiedział Ireneusz Cieślak, przewodniczący komisji sędziowskiej.

   Jak podkreślał podczas zakończenia zawodów Ryszard Kurowski, kierownik sportowy zawodów, w tym roku mimo wysokiej jak na listopad temperatury warunki atmosferyczne do uprawiania baloniarstwa okazały się zmienne.

   - Rozegraliśmy sześć konkurencji - dodał. R. Kurowski. - Moją rolą jako kierownika zawodów było przede wszystkim wyznaczenie ciekawych zadań, a to oznacza, że nie należały one do łatwych. W rezultacie piloci osiągali bardzo zróżnicowane rezultaty.

   Tegoroczne zawody zorganizowano w ramach projektu „Podniebna Wielkopolska – lotnicze tradycje, sportowa rywalizacja, barwne widowisko” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach osi IV LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013.

zaw_balonowe_2014 zaw_balonowe_2014
zaw_balonowe_20141 zaw_balonowe_20141 zaw_balonowe_20142 zaw_balonowe_20142 zaw_balonowe_20143 zaw_balonowe_20143 zaw_balonowe_20144 zaw_balonowe_20144 zaw_balonowe_20145 zaw_balonowe_20145 zaw_balonowe_20146 zaw_balonowe_20146 zaw_balonowe_20147 zaw_balonowe_20147 zaw_balonowe_20148 zaw_balonowe_20148 zaw_balonowe_20149 zaw_balonowe_20149 zaw_balonowe_201410 zaw_balonowe_201410 zaw_balonowe_201411 zaw_balonowe_201411 zaw_balonowe_201412 zaw_balonowe_201412
 

Kalendarz Wydarzeń

e-urząd

Oddaj swój głos w sondzie

Którą z inwestycji w zakresie rozwoju szkolnej infrastruktury sportowej uważają Państwo za ważną dla rozwoju sportu szkolnego w Gminie Kępno?

Budowa boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kępnie - 0.3%
Przebudowa boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 3 w Kępnie - 92.5%
Budowa boiska wielofunkcyjnego, bieżni i skoczni w dal przy Zespole Szkół w Mikorzynie - 0.5%
Budowa boiska wielofunkcyjnego w Świbie - 0%
Budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kępnie - 6.3%
Budowa sali sportowej przy Szkole Podstawowej w Świbie - 0.4%
Strona główna Dla mieszkańców Aktualności Rywalizowali w zawodach balonowych

                                                                                                        


 

 

 

baner_odpady

banner_KBO_2018

banner_Konsultacje_Spoeczne_-_Biblioteka_2016

  FIO_-_Ankieta_2016

 

baner_mapa_interaktywna E-Kepno
   banner_Powstanie_Wielkopolskie_-_Muzeum_2016