Gmina Kępno w rankingu zrównoważonego rozwoju - | - Urząd Miasta i Gminy Kępno
Gmina Kępno w rankingu zrównoważonego rozwoju

Gmina Kępno zajęła 35. miejsce na 602 gmin wiejsko-miejskich w rankingu ?Zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego jednostek samorządu terytorialnego?, którego wyniki ogłoszono w listopadzie 2014 r.

Doroczny ranking przygotowany jest przez Komisję Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, Wydział Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej oraz Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

Podstawą rankingu, opracowanego pod kierunkiem prof. Eugeniusza Sobczaka z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych PW, jest 16 wskaźników, obejmujących trzy obszary rozwoju: gospodarczy, społeczny oraz ochrony środowiska. Ranking uwzględnia wszystkie polskie miasta i gminy, a materiałem źródłowym są niezależne dane Głównego Urzędu Statystycznego z tzw. Banku Danych Lokalnych.

Wyniki rankingu odzwierciedlają, w sposób wiarygodny i przekrojowy, rozwój polskich jednostek samorządu lokalnego i wskazują liderów w podziale na gminy wiejskie, miejsko-wiejskie, miejskie oraz miasta na prawach powiatu.

Jak wyjaśniają twórcy rankingu, głównym celem całego projektu jest opracowanie podstaw systemowego monitorowania zrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego gmin i regionów jako jednostek samorządu terytorialnego (JST) oraz promowania tego rozwoju na bazie opracowanych wzorców, czyli najlepszych przykładów. Do tego celu prowadzi program badań na dwóch poziomach: na poziomie regionów i na poziomie krajowym. Ocena i analiza wskaźników i przesłanek rozwoju zrównoważonego na pierwszym poziomie jest realizowana oddzielnie dla JST w ramach regionów. Prowadzi to do opracowania systemu monitoringu i promocji tak, by wyniki badań były w jak największym stopniu przydatne zarządom i społecznościom regionów i gmin w zarządzaniu rozwojem, a także podejmowaniu decyzji o alokacji środków z funduszy strukturalnych w JST, które odstają w rozwoju od innych i są zagrożone marginalizacją.

Strona główna Dla mieszkańców Aktualności Gmina Kępno w rankingu zrównoważonego rozwoju