95 lat temu Ziemia Kępińska powróciła do Macierzy - | - Urząd Miasta i Gminy Kępno
95 lat temu Ziemia Kępińska powróciła do Macierzy

W sobotę, 17 stycznia 2015 roku w naszym mieście odbyły się obchody upamiętniające dzień, w którym to dzięki zwycięskiemu zrywowi niepodległościowemu oraz zabiegom dyplomatycznym Kępno i okolice po ponad stu dwudziestu latach niewoli znalazły się w granicach odrodzonej i wolnej Rzeczypospolitej.

Uroczystości odbyły się na kępińskim Rynku, na którym to 95 lat temu odprawiona została msza dziękczynna. W miejscu, gdzie w roku 1920 stał ołtarz, przy którym celebrowano nabożeństwo w intencji zwycięstwa, zgromadziły się władze samorządowe Gminy Kępno i Powiatu Kępińskiego, radni, kombatanci, przedstawiciele organizacji, służb oraz instytucji, uczniowie, nauczyciele i dyrekcje kępińskich szkół oraz poczty sztandarowe. W uroczystości uczestniczyła Posłanka na Sejm RP Bożena Henczyca.

Nim delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod Pomnikiem i oddały hołd bohaterom walki o wolność naszej „małej Ojczyzny”, głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Kępno Piotr Psikus. W swym wystąpieniu przypomniał zebranym na Rynku mieszkańcom szereg faktów związanych z datą 17 stycznia 1920 roku i podkreślił jej niezwykłą rangę w historii Kępna.

Burmistrz wskazał też na kluczowe znaczenie zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, którego 96. rocznicę wybuchu obchodziliśmy niespełna miesiąc temu, również na Rynku w Kępnie. - Rozpoczęte 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu Powstanie Wielkopolskie, poprzedzone przyjazdem do hotelu „Bazar” Ignacego Paderewskiego, zapisało się w historii Polski w sposób unikatowy, bo jako powstanie zwycięskie. W dniu 16 lutego 1919 roku walki przerwano na skutek rozejmu między Niemcami a państwami Ententy w Trewirze. Wojsko powstańcze podporządkowało się dowództwu Wojska Polskiego w maju 1919 roku, a formalne włączenie Wielkopolski do Polski nastąpiło po podpisaniu Traktatu Wersalskiego 28 czerwca 1919 roku – mówił Burmistrz, przywołując też relacje z wkroczenia do naszego miasta owacyjnie witanych wojsk polskich, na czele z pułkownikiem Stanisławem Thielem. Miało to miejsce 17 stycznia 1920 roku.

- Do Macierzy powróciła ziemia, która w sercach patriotów nigdy nie przestała być polska - zaznaczył Burmistrz. - Wspominamy wszystkich poległych i oddajemy im cześć, dziękując za to, że stoimy w miejscu, gdzie możemy mówić po polsku, w języku naszych przodków, żyć i cieszyć się kolejnym dniem na terenie niepodległo państwa. Pamiętajmy jednak, że my również jesteśmy częścią historii Ziemi Kępińskiej. To przywilej, ale i odpowiedzialność.

Swoje przemówienie Piotr Psikus zakończył zaś przesłaniem zawartym w tekście piosenki „Ojczyzna” Marka Grechuty: „I dzisiaj ty żyjesz w kraju tak bogatym historią swą, mową, sztuką, te trzy kwiaty trzymasz w swych rękach jak schedę pokoleń. Muszą wciąż kwitnąć, by kraj dalej trwał.”

Kolejnym punktem uroczystości było złożenie przez delegacje kwiatów pod Pomnikiem poświęconym Bohaterom walk o wolność i demokrację”. Burmistrz wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Andrzejem Stachowiakiem złożyli również wiązankę pod pamiątkową tablicą ufundowaną z okazji 75. rocznicy powrotu Ziemi Kępińskiej do Macierzy.

Następnie władze samorządowe oraz kombatanci z wiązankami kwiatów i zniczami udali się na Rondo Kombatantów w Kępnie.

W godzinach wieczornych w Kościele pw. Św. Marcina odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny celebrowana przez ks. Proboszcza Jerzego Palpuchowskiego.

powrot_do_macierzy powrot_do_macierzy

Strona główna Dla mieszkańców Aktualności 95 lat temu Ziemia Kępińska powróciła do Macierzy