XIII Dzień Regionalisty w Kępnie - | - Urząd Miasta i Gminy Kępno
XIII Dzień Regionalisty w Kępnie

Już po raz trzynasty Towarzystwo Miłośników Ziemi Kępińskiej wspólnie z Samorządową Biblioteką Publiczną w Kępnie zorganizowało Dzień Regionalisty. Jak co roku w kępińskiej Bibliotece zebrali się miłośnicy historii Ziemi Kępińskiej, pasjonaci oraz hobbyści gromadzący i studiujący wszelkie materiały dotyczące naszego regionu.

W piątek, 16 stycznia 2015 roku na spotkanie w Saloniku „Między Wierszami” przybyło blisko 70 osób, a wśród nich Burmistrz Miasta i Gminy Kępno Piotr Psikus oraz przedstawiciele organizacji działających w regionie: Stowarzyszenia „Socjum Kępno i okolice”, Towarzystwa Przyjaciół Lasek „Lucus”, Stowarzyszenia LGD „Wrota Wielkopolski”, a także Towarzystwa Miłośników Ziemi Ostrzeszowskiej.

Zebranych powitał Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Kępińskiej Marian Lorenz i Dyrektor Biblioteki Grażyna Grzesiak. Gospodarze spotkania przypomnieli o ubiegłorocznym jubileuszu 40-lecia Towarzystwa. Wręczone zostały przyznane z tej okazji wyróżnienia, których ze względu na nieobecność odznaczanych nie wręczono podczas uroczystości jubileuszowej.

Prezes Marian Lorenz poinformował o powołaniu Centrum Regionalizmu, którego celem jest m.in. gromadzenie wszelkich publikacji związanych z Ziemią Kępińską.

Głównym punktem spotkania była prelekcja wygłoszona przez Prezesa Koła Polskiego Związku Filatelistów Edwarda Stankowiaka, który mówił barwnie i z humorem o „Historii Poczty na Ziemi Kępińskiej”. Opowiadał o pierwszych znaczkach, sposobach dostarczania przesyłek, o szlaku poczty dreźnieńskiej, którego przebieg przez Kępno wpłynął na rozwój naszego miasta. Pan Edward zaprezentował szereg pochodzących z Kępna listów datowanych na pierwszą połowę XIX wieku. Prelegent przekazał wszystkim zebranym karty pocztowe z wizerunkiem Patrona kępińskiego Koła Związku Filatelistów – Tadeusza Piotra Potworowskiego oraz Zdzisława Chico Mikołajczaka, który dla Koła wykonał pamiątkowy relief przedstawiający właśnie T. P. Potworowskiego.

dzien_regionalisty dzien_regionalisty
dzien_regionalisty1 dzien_regionalisty1 dzien_regionalisty2 dzien_regionalisty2 dzien_regionalisty3 dzien_regionalisty3 dzien_regionalisty4 dzien_regionalisty4

Strona główna Dla mieszkańców Aktualności XIII Dzień Regionalisty w Kępnie