Wspólne stanowisko samorządów - | - Urząd Miasta i Gminy Kępno
Wspólne stanowisko samorządów

W miniony poniedziałek, 16 lutego 2015r., w Urzędzie Miasta i Gminy Kępno odbyło się spotkanie z udziałem Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Senator RP Andżeliki Możdżanowskiej, Starosty Kępińskiego Witolda Jankowskiego,  Burmistrza Miasta i Gminy Kępno Piotra Psikusa, Wójta Gminy Bralin Romana Wojtysiaka, Wójta Gminy Łęka Opatowska Adama Kopisa, Wójta Gminy Trzcinica Grzegorza Hadzika oraz Wójta Gminy Rychtal Czesława Balcerzaka.

 

   Rezultatem spotkania jest wspólne stanowisko gmin powiatu kępińskiego w sprawie przejęcia przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad drogi nr 8, która została przekazana samorządom po wybudowaniu drogi ekspresowej S-8 oraz oświetlenia dróg krajowych.

   W 2013 roku gminy Kępno, Bralin i Perzów w wyniku przekazania do użytkowania drogi ekspresowej S-8 stały się właścicielami drogi krajowej nr 8.

   - Uważamy, że droga nr 8, do niedawna droga krajowa, z uwagi na swój charakter nadal pełni funkcję drogi krajowej – czytamy we wspólnym stanowisku samorządów powiatu kępińskiego.

Włodarze gmin wskazują na kilka istotnych faktów przemawiających za wypracowanym stanowiskiem. Droga nr 8 nadal łączy województwa: wielkopolskie, łódzkie i dolnośląskie. Komunikacja między krajową „jedenastką” i ekspresową „ósemką” odbywa się po drogach gminnych, w tym po drodze nr 8. Droga ta jest eksploatowana również podczas licznych wypadków i kolizji drogowych, które mają miejsce na drodze ekspresowej. Ponadto wprowadzenie opłat za przejazdy po drogach ekspresowych spowodowało dodatkowe zwiększenie ruchu tranzytowego pojazdów o dużym tonażu.

   Jednocześnie z tytułu przejęcia drogi krajowej gminy nie otrzymały żadnej rekompensaty finansowej z budżetu państwa. Zaś koszty utrzymania drogi nr 8 ze względu na funkcję jaką pełni są bardzo wysokie i stanowią poważne obciążenie dla budżetu samorządów. Dlatego zdaniem Burmistrza P. Psikusa oraz Wójtów gmin powiatu kępińskiego droga nr 8 powinna stanowić drogę krajową zarządzaną przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

   Istotnym problemem dla gmin powiatu kępińskiego jest również ponoszenie kosztów związanych z utrzymaniem oświetlenia drogowego na węzłach dróg krajowych i powstających MOP-ach na ekspresowej S-8.

   - Pilną koniecznością jest zmiana przepisów ustawy Prawo Energetyczne, która nałożyłaby obowiązek finansowania oświetlenia drogowego na drogach ekspresowych i drogach krajowych na Skarb Państwa – brzmi stanowisko gmin. Obecne przepisy zmuszają samorządy do ponoszenia kosztów utrzymania urządzeń oświetleniowych, które nie są ich majątkiem. Zobowiązania wynikające  z przejęcia dróg i utrzymania oświetlenia powodują ograniczenia wydatków na zadania własne, wynikające z ustawy o samorządzie gminnym.

DSC_0615-001 DSC_0615-001

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DSC_0616 DSC_0616 DSC_0617 DSC_0617  

 

 

Kalendarz Wydarzeń

e-urząd

Oddaj swój głos w sondzie

Którą z inwestycji w zakresie rozwoju szkolnej infrastruktury sportowej uważają Państwo za ważną dla rozwoju sportu szkolnego w Gminie Kępno?

Budowa boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kępnie - 0.3%
Przebudowa boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 3 w Kępnie - 92.5%
Budowa boiska wielofunkcyjnego, bieżni i skoczni w dal przy Zespole Szkół w Mikorzynie - 0.5%
Budowa boiska wielofunkcyjnego w Świbie - 0%
Budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kępnie - 6.3%
Budowa sali sportowej przy Szkole Podstawowej w Świbie - 0.4%
Strona główna Dla mieszkańców Aktualności Wspólne stanowisko samorządów

                                                                                                        


 

 

 

baner_odpady

banner_KBO_2018

banner_Konsultacje_Spoeczne_-_Biblioteka_2016

  FIO_-_Ankieta_2016

 

baner_mapa_interaktywna E-Kepno
   banner_Powstanie_Wielkopolskie_-_Muzeum_2016