Raj dla miłośników czytania - | - Urząd Miasta i Gminy Kępno
Raj dla miłośników czytania

Przez cztery dni od 14 do 17 maja trwały Warszawskie Targi Książki. Jakie wydarzenia miały na nich miejsce sprawdziła osobiście przedstawicielka Samorządowej Biblioteki Publicznej w Kępnie ? Magdalena Wieczorek.

Warszawskie Targi Książki, to raj dla tych, którym bliskie są książki i wspaniała okazja, aby uścisnąć dłoń ulubionemu pisarzowi, zamienić z nim kilka zdań, zdobyć dedykację. Do autorów takich jak np. amerykański psycholog Philip George Zimbardo, którego książka „Gdzie ci mężczyźni?” ukazała się niedawno, Ѐrica Emanuela Schmitta autora „Oskara i pani Róży”, czy Johna Flanagana z Australii, twórcy serii dla młodzieży pt. „Zwiadowcy”, ustawiały się ponad dwugodzinne kolejki. Niektóre książki można było oglądać tylko po założeniu rękawiczek. Na targach ogłoszono nominacje i przedstawiono laureatów wielu nagród literackich.

Nie zabrakło też najpopularniejszych pisarzy polskich. Na stoiskach wydawnictw pojawili się m.in. Jerzy Bralczyk, Katarzyna Grochola, Andrzej Stasiuk, Olga Tokarczuk, Jarosław Grzędowicz, Andrzej Pilipiuk, Marek Krajewski, Mariusz Czubaj, Katarzyna Bonda, Beata Pawlikowska, Ewa Lipska, Julia Hartwig. Miłą niespodzianką było spotkanie pochodzącego z Kępna Piotra Kucharskiego, który podpisywał swoją książkę „Chleb: domowa piekarnia”.

Gościem honorowym imprezy była Francja. Reprezentowało ją w Warszawie ponad 30 wybitnych pisarzy i twórców komiksu, wśród nich mistrz kryminału Pierre Lemaitre, który na spotkaniu autorskim przyznał, że nie czyta książek.

Łącznie w targach na Stadionie Narodowym wzięło udział 600 polskich wystawców i 250 zagranicznych. W kilkunastu salach centrum konferencyjnego odbyły się imprezy towarzyszące: konferencje, debaty i spotkania autorskie. Stoiska wystawców ustawiono wzdłuż promenady dzielącej płytę główną. Wystawcy rywalizując o czytelnika, prześcigali się w pomysłach na wygląd stoiska. Na trybunach tradycyjnie ustawiono Kanapę Literacką, a to co się na niej działo wyświetlano na ogromnych telebimach.

Warto choć raz wybrać się na Warszawskie Targi Książki, choćby po to, by zobaczyć na własne oczy tłumy ludzi stojących w kolejkach do kas, do ulubionych pisarzy, po książki i przekonać się, że Polacy czytają. Kolejna okazja już za rok.

targi_biblioteka targi_biblioteka

Strona główna Dla mieszkańców Aktualności Raj dla miłośników czytania