"Muzeum na kółkach" w Kępnie już 31 maja - | - Urząd Miasta i Gminy Kępno
"Muzeum na kółkach" w Kępnie już 31 maja

Mobilną wystawę edukacyjną ?Muzeum na kółkach" zrealizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, w dniach od 1 do 3 czerwca będzie można oglądać na kępińskim rynku.

Interaktywna ekspozycja, wzbogacona o obszerny program edukacyjny, w telegraficznym skrócie przybliży historię tysiąca lat dziejów społeczności żydowskiej w Polsce.

Uzupełnieniem wystawy będą wydarzenia towarzyszące, które rozpocznie w niedzielę 31 maja debata „Co z tą synagogą?”. Celem debaty jest wywołanie społecznej dyskusji na temat przyszłości kępińskiej bożnicy. Wśród zaproszonych gości są między innymi: Alicja Kobus - przewodnicząca Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Poznaniu oraz Halina Marcinkowska - Prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, Oddział w Kaliszu.

Po debacie można będzie wziąć udział w projekcji filmu „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego.

Od poniedziałku do środy (1-3 czerwca) można będzie zwiedzać trzy ekspozycje: pawilon "Muzeum na kółkach" ustawiony na rynku, wystawę "Z narażeniem życia" w przyszłym budynku Muzeum Ziemi Kępińskiej (również na rynku) oraz plenerową wystawę dotyczącą historii społeczności żydowskiej w Kępnie przy budynku synagogi (ul. Łazienkowa).

W poniedziałek, 1 czerwca, głównymi atrakcjami będą warsztaty czytania inskrypcji na macewach, podczas których będzie można poznać podstawy języka hebrajskiego. Dorośli będą mogli wziąć udział w warsztatach pt. „Kobiety żydowskie” dotyczących wybitnych postaci Żydówek. Dzień zakończy wieczór gier żydowskich, podczas którego grę dla siebie znajdą uczestnicy w każdym wieku. Partnerem wieczoru jest Planszostrada.

We wtorek, 2 czerwca, odbędą się warsztaty wycinanki żydowskiej, w trakcie których można będzie poznać inspiracje i motywy wykorzystywane w tej szczególnej technice graficznej. Młodzież licealna będzie mogła wziąć udział w warsztacie „Poznawanie żydowskiego świata”, umożliwiającego zapoznanie się z podstawowymi wiadomościami dotyczącymi kultury żydowskiej. Dzień zakończy się projekcją filmu dokumentalnego pt. „Ocaleni” w reżyserii Joanny Król i Karoliny Dzięciołowskiej.

Natomiast w środę, 3 czerwca, odbędą się warsztaty tańca żydowskiego.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, uczestnictwo w warsztatach wymaga zapisów. Grupy zorganizowane, w tym przedszkola i szkoły, prosimy o rezerwację terminów zwiedzania pawilonu "Muzeum na kółkach".

Kontakt: telefonicznie 62 78 230 58 lub osobiście w biurze Muzeum Ziemi Kępińskiej - ul. Kościuszki 7. Koordynatorem lokalnym projektu "Muzeum na kółkach" jest Agata Józefowicz.

Projekt  Muzeum na kółkach realizowany jest w ramach programu Żydowskie dziedzictwo kulturowe, dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

Szczegółowy program

31.05.2015 (niedziela)

16:00 - 18:00 Debata „Co z tą synagogą?” (przyszły budynek Muzeum Ziemi Kępińskiej, ul. Ratuszowa 2)

18:00 - Projekcja filmu „Ida” (przyszły budynek Muzeum Ziemi Kępińskiej ul. Ratuszowa 2)