Kępińskie obchody Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” pod Patronatem Prezydenta - | - Urząd Miasta i Gminy Kępno
Kępińskie obchody Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” pod Patronatem Prezydenta

W dniach 29 lutego ? 1 marca 2016 r. w Kępnie miały miejsce Obchody Narodowego Dnia Pamięci ?Żołnierzy Wyklętych? zorganizowane w ramach ogólnopolskich obchodów ku czci bohaterów powstania antykomunistycznego objętych Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

 

 

   Dzień 1 marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w roku 2011 dzięki inicjatywie ustawodawczej podjętej przez Prezydenta RP Profesora Lecha Kaczyńskiego. Jest to święto honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944–1963 w obrębie przedwojennych granic Rzeczpospolitej Polskiej.

   W piątą rocznicę ustanowienia święta w naszym mieście z inicjatywy Burmistrza Piotra Psikusa, Starosty Witolda Jankowskiego oraz Społecznego Komitetu Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowane zostały dwudniowe obchody, na które złożyła się konferencja naukowa dotycząca działalności niepodległościowej w powiecie kępińskim w latach 1945 – 56, msza św. w kościele pw. św. Marcina w intencji żołnierzy niepodległościowego podziemia powiatu kępińskiego oraz ich rodzin, a także złożenie kwiatów pod pomnikiem przy ul. Magnuszewskiego oraz pod tablicą pamiątkową przy ul. Kościuszki. W uroczystościach uczestniczyły rodziny „Żołnierzy Wyklętych”, samorządowcy, parlamentarzyści, delegacje szkół i instytucji.

   W programie konferencji, która odbyła się 29 lutego znalazły się poświęcone „Żołnierzom Wyklętym” prelekcje: Iwony Chowańskiej „1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, dr. Jerzego Bednarka z  IPN w Łódzi „Oddział Franciszka Olszówki „Otta” w latach 1945-1946. Stan wiedzy i postulaty badawcze” oraz „Konspiracyjne organizacje młodzieżowe w Wielkopolsce w latach 1945-1956” dr. Przemysława Zwiernika z poznańskiego IPN.

   O genezie i celu powstania publikacji pt. „Niepodległościowe podziemie w powiecie kępińskim w latach 1945-1956. Wybór artykułów z Tygodnika Kępińskiego publikowanych w latach 1990 – 2015” mówił  Mirosław Łapa.

   Dopełnieniem części naukowej spotkania był program artystyczny w wykonaniu zespołu „Małej Garstki” z Sycowa.

   W odczytanym podczas konferencji liście Prezydent Andrzej Duda przypominał:

„Żołnierze drugiej konspiracji stanęli zbrojnie przeciwko całej potędze sowieckiego imperium. Stanęli w obronie rodaków, poddanych terrorowi przez nową władzę, zainstalowaną w kraju z woli Stalina. Zwalczali funkcjonariuszy i współpracowników aparatu bezpieczeństwa, uwalniali więźniów politycznych, obnażali kłamstwa partyjnej propagandy.(…)

   Prawda o heroizmie i tragedii powstania antykomunistycznego to fundament suwerennej Rzeczypospolitej. Żołnierze i działacze organizacji podziemnych – Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, Narodowych Sił Zbrojnych, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, Konspiracyjnego Wojska Polskiego, Obywatelskiej Armii Krajowej, Ruchu Oporu Armii Krajowej i innych ugrupowań – są wzorem niezłomnego patriotyzmu i miłości Ojczyzny. Jak już wcześniej kombatanci Armii Krajowej i powstania warszawskiego, jak w czasach II Rzeczypospolitej weterani powstania styczniowego – tak teraz również oni zajmują poczesne miejsce w poczcie bojowników o wolność narodu.”

   Z okazji tegorocznych obchodów przygotowana została wystawa, którą oglądać można przed budynkiem Ratusza.

dzien_pamieci_zolnierzy_wykletych2016 dzien_pamieci_zolnierzy_wykletych2016
dzien_pamieci_zolnierzy_wykletych20161 dzien_pamieci_zolnierzy_wykletych20161 dzien_pamieci_zolnierzy_wykletych20162 dzien_pamieci_zolnierzy_wykletych20162 dzien_pamieci_zolnierzy_wykletych20163 dzien_pamieci_zolnierzy_wykletych20163 dzien_pamieci_zolnierzy_wykletych20164 dzien_pamieci_zolnierzy_wykletych20164 dzien_pamieci_zolnierzy_wykletych20165 dzien_pamieci_zolnierzy_wykletych20165
 

Kalendarz Wydarzeń

e-urząd

Oddaj swój głos w sondzie

Którą z inwestycji w zakresie rozwoju szkolnej infrastruktury sportowej uważają Państwo za ważną dla rozwoju sportu szkolnego w Gminie Kępno?

Budowa boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kępnie - 0.3%
Przebudowa boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 3 w Kępnie - 92.5%
Budowa boiska wielofunkcyjnego, bieżni i skoczni w dal przy Zespole Szkół w Mikorzynie - 0.5%
Budowa boiska wielofunkcyjnego w Świbie - 0%
Budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kępnie - 6.3%
Budowa sali sportowej przy Szkole Podstawowej w Świbie - 0.4%
Strona główna Dla mieszkańców Aktualności Kępińskie obchody Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” pod Patronatem Prezydenta

                                                                                                        


 

 

 

baner_odpady

banner_KBO_2018

banner_Konsultacje_Spoeczne_-_Biblioteka_2016

  FIO_-_Ankieta_2016

 

baner_mapa_interaktywna E-Kepno
   banner_Powstanie_Wielkopolskie_-_Muzeum_2016