„ A więc wojna !!! Ludność cywilna we wrześniu `39” - | - Urząd Miasta i Gminy Kępno
„ A więc wojna !!! Ludność cywilna we wrześniu `39”

15 września 2016 r. w Samorządowej Bibliotece Publicznej w Kępnie  w Saloniku  „Między wierszami”  odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt.: „A więc wojna !!! Ludność cywilna we wrześniu  `39”.

Wystawa przygotowana została z myślą o tych zwykłych ludziach, których życie zmieniło się diametralnie wskutek prowadzonej wojny. To im oddano głos. Wczytując się we fragmenty wspomnień i relacji cywilnych uczestników wojny 1939 r. (często dotąd niepublikowanych), można wczuć się w atmosferę tamtych dni, poznać wrzesień 1939 r. z perspektywy różnych ludzi, wydawałoby się bezsilnych wobec grozy i niebezpieczeństw, jakie ich otaczały. Nie wszyscy mogli włączyć się w „cywilny front walki”, byli też tacy, którym wojna odbierała wolę działania.

Prezentowane relacje przedstawiają doświadczenia i odczucia ludzi różniących się pod względem wieku, profesji czy pełnionej roli społecznej. Stworzony został w ten sposób w miarę pełny obraz tamtych trudnych dni. Staje się on bardziej plastyczny i sugestywny dzięki fotografiom i faksymiliom dokumentów oddających ówczesną rzeczywistość.

Podczas otwarcia wystawy prelekcję wygłosił autor – Michał  Durakiewicz z Oddziału IPN w Lublinie.

Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach

od 900 do 1500 do 30 września.

a_wiec_wojna a_wiec_wojna
a_wiec_wojna1 a_wiec_wojna1 a_wiec_wojna2 a_wiec_wojna2 a_wiec_wojna3 a_wiec_wojna3 a_wiec_wojna4 a_wiec_wojna4 a_wiec_wojna5 a_wiec_wojna5 a_wiec_wojna6 a_wiec_wojna6 a_wiec_wojna7 a_wiec_wojna7

Strona główna Dla mieszkańców Aktualności „ A więc wojna !!! Ludność cywilna we wrześniu `39”