71. rocznica Krwawej Nocy Kępińskiej - | - Urząd Miasta i Gminy Kępno
71. rocznica Krwawej Nocy Kępińskiej

19 października o godzinie 18.30 w Kościele p.w. św. Marcina w Kępnie odprawiona zostanie Msza św., a następnie w miejscu pamięci przy ul. ks. M. Magnuszewskiego odbędzie się apel poległych. Organizatorem uroczystości jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Kepińksiej oraz Urząd Miasta i Gminy w Kępnie.

19 października 1945 r. w kępińskiej restauracji „Oberża pod Białym Łabędziem” w Kępnie zastrzelonych zostało dwóch funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Powodem tej egzekucji były akcje prowadzone przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w Kępnie przeciwko okolicznej ludności. Zastrzelili ich członkowie oddziału partyzanckiego pod dowództwem „Otta”.

W odwecie, w nocy z 19 na 20 października 1945 r., funkcjonariusze bezpieki przeprowadzili akcję, nazwaną później przez mieszkańców Kępna „Krwawą Nocą Kępińską”. W wyniku tych działań zamordowano mieszkańców Kępna, których miejsca spoczynku do dziś nie są znane.

Strona główna Dla mieszkańców Aktualności 71. rocznica Krwawej Nocy Kępińskiej