98. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego - | - Urząd Miasta i Gminy Kępno
98. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Uczczono rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego! Udanego zrywu, jedynego tak skutecznego wystąpienia zbrojnego.

Uroczystości pod pomnikiem na kępińskim rynku poprzedziła msza w kościele pw. Św Marcina w Kępnie, następnie delegacja Urzędu Miasta i Gminy w Kępnie udała się pod pomnik upamiętniający walki pod Korzeniem.

Wystąpienie Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Kępno Artura Kosakiewicza:

„Szanowni Państwo, 98 lat temu wybuchło Powstanie Wielkopolskie. 27 grudnia 1918 roku po płomiennym przemówieniu powracającego do kraju Ignacego Paderewskiego, poznaniacy chwycili za broń i po dwóch miesiącach walk przyłączyli Wielkopolskę do niepodległej Polski.

To zwycięskie powstanie zamiast być upamiętniane w całej Polsce często jest marginalizowane jako powstanie lokalne – to duży błąd. Sukces powstania  przyniósł Wielkopolanom wolność, przyczynił się do utrwalenia niepodległości, był ważnym argumentem na konferencji pokojowej w Paryżu co pozwoliło na przyłączenie tych terenów do odradzającego się Państwa Polskiego oraz miał ogromny wpływ na ustalenie zachodniej granicy Rzeczypospolitej  po trwającej  123 lata niewoli.

Powstanie Wielkopolskie było zbrojnym wystąpieniem Polaków przeciw władzom pruskim. Ten zwycięski zryw należy do najważniejszych polskich sukcesów militarnych i politycznych w XX wieku.  Powstańcy zmierzyli  się z bardzo wymagającym wrogiem.  Traktat wersalski nie został jeszcze wtedy podpisany, więc wojska niemieckie, które oficjalnie przegrały I Wojnę Światową , nie były jeszcze rozbrojone. Oddziały z którymi przyszło walczyć powstańcom to nie były jakieś niedobitki, tylko świetnie wyszkolone wojsko.       `

Zwycięstwo było możliwe dzięki odwadze i bohaterstwu żołnierzy oraz  ludności cywilnej. Nie mniej ważne były jednak formowane przez pokolenia cechy charakteru i postawy Wielkopolan. Przede wszystkim był to gorący patriotyzm, pielęgnowany w wielkopolskich domach, wbrew germanizacji. Szacunek dla pracy i przedsiębiorczość. W ciągu całego dziewiętnastego stulecia stanowiły one najważniejszy oręż w walce o polski stan posiadania, rozwój cywilizacyjny i ekonomiczny tych ziem.

Naszej polskiej tradycji bliskie jest hasło „Gloria victis!” ("Chwała zwyciężonym”). Dziś stajemy z wyrazami  szacunku wobec odwagi i poświęcenia powstańców, z których około 2000 poniosło śmierć głosząc hasło  „Gloria victoribus” ("Chwała zwycięzcom”).

Ofiarna walka podjęta dla Niepodległej Ojczyzny  godna jest upamiętnienia. Chwała Zwycięzcom!"

Powstanie_Wielkopolskie2016 Powstanie_Wielkopolskie2016

Strona główna Dla mieszkańców Aktualności 98. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego