Kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kierznie - | - Urząd Miasta i Gminy Kępno
Kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kierznie

Pierwsza historyczna wzmianka o Kierznie pochodzi z 1266 roku, kiedy to komes Strzałka dawał dziesięcinę biskupowi wrocławskiemu. Kościół w Kierznie stanowił w XVI wieku jednowioskową parafię z kościołem pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Do 1978 r. kościół w Kierznie był filią kościoła w Myjomicach. Po tym roku w Kierznie powstała samodzielna parafia pod wezwaniem Wniebowzięta Najświętszej Marii Panny.

Kościół w Kierznie jest konstrukcji zrębowej, na zewnątrz oszalowany, jednonawowy, pochodzi z XVII wieku i razem z dwoma kaplicami tworzy transept z kwadratowa wieżą. Wewnątrz na belce tęczowej ustawiony jest krzyż, obok którego znajdują się barokowe rzeźby Matki Bożej i św. Jana Apostoła. Ołtarz główny- późnorenesansowy pochodzi z I połowy XVII wieku, w jego centrum znajduje się barokowy ołtarz Matki Bożej z Dzieciątkiem, adorowany przez św. Barbarę i Stanisława Kostkę.

W skrzydłach ołtarza znajdują się obrazy świętych Ignacego Loyoli, Franciszka Walezego, a w zwieńczeniu św. Mikołaja. Rokokowe ołtarze boczne w nawie pochodzą z przełomu XVIII/XIX wieku, zaś w kaplicach bocznych można dostrzec obrazy św. Rocha i św. Anny Samotrzeć. Powstanie ambony i chrzcielnicy datuje się na I połowę XIX wieku, zabytkowego dzwonu na wiek XVI.

Koci_Kierzno1 Koci_Kierzno1 Koci_Kierzno2 Koci_Kierzno2 Koci_Kierzno3 Koci_Kierzno3
Koci_Kierzno4 Koci_Kierzno4 Koci_Kierzno5 Koci_Kierzno5 Koci_Kierzno6 Koci_Kierzno6

Strona główna Gmina Kępno Atrakcje i zabytki Kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kierznie