Kościół p.w. św. Jadwigi Śląskiej w Olszowie - | - Urząd Miasta i Gminy Kępno
Kościół p.w. św. Jadwigi Śląskiej w Olszowie

Pierwsza wzmianka o Olszowie pochodzi z 1266 r. Osada dawała wówczas dziesięcinę biskupowi wrocławskiemu, informacja ta wymieniona została w ?Liber fundationis episkopatus Vratislavewsis? w 1305 r. Kościół parafialny powstał na przełomie XIII i XIV wieku i był wtedy pod wezwaniem św. Mikołaja.

 

Parafia wymieniana jest również w dokumentach z 1553 roku. Świątynia została 11 lipca 1659 roku uposażona przez Jana Szyszkowskiego, kaliskiego sędziego ziemskiego. Jej konsekracji w 1623 roku dokonał biskup sufragan wrocławski, Marcin Kolsdorf. Nowy drewniany kościół wzniesiony w 1749 r., a w 1870 r. dobudowano do niego zakrystię.

 

Podczas reformacji świątynia, należąca do ewangelików, wchodziła w skład parafii baranowskiej, do której składano mesznę, a wierni przyjmowali sakramenty. Z wizytacji przeprowadzanych w latach 1651-1652 wynika, że w Olszowie znajdował się kościół, ale nie było proboszcza, do świątyni dojeżdżali franciszkanie z Ostrzeszowa.

 

Drewniany kościół pokryty blachą. W latach 1982 - 1985 został gruntownie odrestaurowany, remont wykonała grupa specjalistów, górali pod kierownictwem Jana Migela z Bańskiej Dolnej. Kościół jest budowlą o konstrukcji zrębowej, oszalowaną i jednonawową. W ołtarzu głównym znajduje się malowany renesansowy tryptyk z 1595 r. przedstawiający Ukrzyżowanie z postaciami klęczących fundatorów, zaś na awersach skrzydeł tryptyku widać św. Stanisława Biskupa i św. Elżbietę oraz Chrystusa i Matkę Bożą Bolesną, w zwieńczeniu jest Bóg Ojciec, którego otaczają: Chrystus i Matka Boża, w predelli widać Ostatnią Wieczerzę.

 

Późnorenesansowy ołtarz boczny z herbem Ostoja i literami Mikołaja Szyszkowskiego, podkomorzego wieluńskiego, pochodzi z połowy XVII wieku. W jego polach bocznych są obrazy św. Mikołaja i stygmatyzacji św. Franciszka. Parafia posiada rokokową monstrancję z XVIII wieku.

 

Zabytkowy dzwon z 1693 r. - ufundowany został przez Ernesta Wilhelma v. Sahlisch, komendanta twierdzy Breda i odlany przez Zygmunta Göetza we Wrocławiu - zaginął podczas ostatniej wojny. Wieża jest zadaszona namiotowo i zwieńczona cebulastym hełmem z latarnią. Nad nawą wznosi się wieżyczka na sygnaturkę.

 

Koci_Olszowa1 Koci_Olszowa1 Koci_Olszowa2 Koci_Olszowa2 Koci_Olszowa3 Koci_Olszowa3
 

Oddaj swój głos w sondzie

Którą z inwestycji w zakresie rozwoju szkolnej infrastruktury sportowej uważają Państwo za ważną dla rozwoju sportu szkolnego w Gminie Kępno?

Budowa boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kępnie - 0.3%
Przebudowa boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 3 w Kępnie - 92.5%
Budowa boiska wielofunkcyjnego, bieżni i skoczni w dal przy Zespole Szkół w Mikorzynie - 0.5%
Budowa boiska wielofunkcyjnego w Świbie - 0%
Budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kępnie - 6.3%
Budowa sali sportowej przy Szkole Podstawowej w Świbie - 0.4%
Strona główna Gmina Kępno Atrakcje i zabytki Kościół p.w. św. Jadwigi Śląskiej w Olszowie

                                                                                                        


 

 

 

baner_odpady

banner_KBO_2018

banner_Konsultacje_Spoeczne_-_Biblioteka_2016

  FIO_-_Ankieta_2016

 

baner_mapa_interaktywna E-Kepno
   banner_Powstanie_Wielkopolskie_-_Muzeum_2016