Kościół i parafia ewangelicka w Kępnie - | - Urząd Miasta i Gminy Kępno
Kościół i parafia ewangelicka w Kępnie

Parafia ewangelicka istnieje od 2 grudnia 1661 roku. W roku 1664 odbyło się poświęcenie pierwszego ewangelickiego Domu Bożego w Kępnie. Po wycofaniu Szwedów z Polski i powrocie Augusta II rozpoczął się okres wielkiego ucisku dysydentów.

Orzeczenie karne zmusiło protestantów do oddania kluczy od zboru i rozebrania kościoła. W dniach od 16 do 22 sierpnia 1718 roku zostały zburzone świątynia, plebania i szkoła. W 1774 roku sejm warszawski zatwierdził prawo gwarantujące wolność religijną. W roku 1776 uzyskano zgodę na budowę kościoła, który ukończono w 1779 roku.

Dnia 15 września 1854 roku wybuchł w Rynku pożar, który strawił wiele drewnianych domów i dotarł do budynków kościelnych. One również doszczętnie spłonęły. 8 października 1863 roku odbyło się poświęcenie nowej murowanej świątyni. Z okazji jubileuszu 250-lecia istnienia parafii świątynię gruntownie odnowiono.

Pierwszy kościół ewangelicki w Kępnie wzniesiony został w 1664 roku. Zniszczony podczas pożaru Rynku w 1854 roku. Obecna świątynia pochodzi z 1863 roku.

Koci_ewangelicki1 Koci_ewangelicki1 Koci_ewangelicki2 Koci_ewangelicki2 Koci_ewan.3 Koci_ewan.3

Strona główna Gmina Kępno Atrakcje i zabytki Kościół i parafia ewangelicka w Kępnie