Poczta - | - Urząd Miasta i Gminy Kępno
Poczta

Wstąpienie w roku 1697 na tron Polski elektora saskiego Fryderyka Augusta II Mocnego, zrodziło potrzebę zorganizowania szybkiej - w ówczesnym pojęciu-łączności pocztowej pomiędzy Warszawą i Dreznem. W roku 1760 zorganizowano szlak pocztowy z  Warszawy przez Kępno do Drezna.

 

Gdzie mieścił się pierwszy urząd pocztowy, nie udało się z całą pewnością ustalić. Przyjąć należy, że mieścił się w budynku przy ulicy Kościuszki nr 5, zwanej w XVII wieku „Drogą Królewską”. Budynek, który obejmuje obecnie część gmachu władz miejskich oraz starostwa, był w drugiej połowie XVIII i pierwszej połowie XIX stulecia własnością rodziny Stemplów, z której Andrzej Stempel w roku 1776 tytułował się: „Pocztmajster Jego Królewskiej Mości Rzeczypospolitej Polskiej”.

 

Rodzina Stemplów wywodziła się z Saksonii i stanowiła rodzinę poczciarską. W latach 1888 -1889 wystawiono obecny, okazały i odpowiednio dostosowany do potrzeb gmach poczty. Gmach zbudowany jest w stylu neorenesansowym, ceglany, nietynkowany. Gmach poczty wybudował na własny rachunek z kredytów uzyskanych od rządu pruskiego budowniczy Otto Weber z Kępna.

 

poczta_kpno1 poczta_kpno1 poczta_kpno2 poczta_kpno2 poczta_kpno3 poczta_kpno3
 
Strona główna Gmina Kępno Atrakcje i zabytki Poczta

                                                                                                        


 

 

 

baner_odpady

banner_KBO_2018

banner_Konsultacje_Spoeczne_-_Biblioteka_2016

  FIO_-_Ankieta_2016

 

baner_mapa_interaktywna E-Kepno
   banner_Powstanie_Wielkopolskie_-_Muzeum_2016