Mikorzyn oraz Sanktuarium św. Idziego - | - Urząd Miasta i Gminy Kępno
Mikorzyn oraz Sanktuarium św. Idziego

W Mikorzynie parafia p.w. św. Idziego istnieje już co najmniej 700 lat. Obecny kościół w stylu późnego baroku został wybudowany w latach 1928-1933 r. i wykończony po II wojnie światowej. Ze starego drewnianego kościoła pochodzi drewniana naturalnej wielkości figura Św. Idziego z łanią.

 

Figura /1500 r./ znajduje się w głównym ołtarzu i jest zasłaniana ruchomym obrazem. Tak zasłonięta przetrwała okres wojny. Podjęcie budowy było dużym wyzwaniem. Świątynia powstała na palach, na podmokłym terenie w miejscu objawienia się św. Idziego. Mikorzyn jest jednym z najstarszych ośrodków kultu św. Idziego w Polsce.

 

Od 999 roku, aż do 1821 roku należał do diecezji wrocławskiej, potem do poznańskiej a obecnie do kaliskiej. W czasach rzymskich przebiegał tędy tzw. Szlak bursztynowy, który ze Śląska zmierzał przez Kalisz do Gdańska. Według źródeł historycznych założycielem Mikorzyna był bogaty rycerz - Mikora, wielki dobroczyńca klasztoru św. Wincentego a Paulo we Wrocławiu. Istniejący kościół powstawał w latach 1929-1932. W czasie działań wojennych kościół był zamknięty. 

 

Dnia 1 września 1939 roku około godziny 8:00 żołnierze Wehrmachtu zbliżając się do Mikorzyna zauważyli liczne flagi i proporczyki, które parafianie rozwieszali w dzień odpustu św. Idziego. Zostało to odebrane jako wyraz radości z wkroczenia oddziałów niemieckich, które udały się dalej, niczego nie niszcząc.

 

Mieszkańcy Mikorzyna uważają, że jest to cudowne ocalenie, gdyż w następnych miejscowościach, w Torzeńcu i Wyszanowie, w pierwszych dniach wojny doszło do masowych egzekucji miejscowej ludności. Ozdobą kościoła jest cudowna XV wieczna figura św. Idziego, odsłaniana w czasie nabożeństw, uroczystości lub na polecenie biskupa. Pierwszą informację o figurze św. Idziego w Mikorzynie czerpiemy z wizytacji kanonicznej z 1634 roku.

 

Figura należy niewątpliwie do najwartościowszych dzieł snycerskich epoki późnogotyckiej. Figurę wykonał Tilman Riemenschnaider. Owoce jego pracy można spotkać w Niemczech, Danii i w Polsce, np. na Śląsku oraz w Ostrzeszowie - figura Jana Ewangelisty.

 

Sanktuarium_Mikorzyn1 Sanktuarium_Mikorzyn1 Sanktuarium_Mikorzyn2 Sanktuarium_Mikorzyn2 Sanktuarium_Mikorzyn3 Sanktuarium_Mikorzyn3
Sanktuarium_Mikorzyn4 Sanktuarium_Mikorzyn4 Sanktuarium_Mikorzyn5 Sanktuarium_Mikorzyn5 Sanktuarium_Mikorzyn6 Sanktuarium_Mikorzyn6
 

Oddaj swój głos w sondzie

Którą z inwestycji w zakresie rozwoju szkolnej infrastruktury sportowej uważają Państwo za ważną dla rozwoju sportu szkolnego w Gminie Kępno?

Budowa boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kępnie - 0.3%
Przebudowa boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 3 w Kępnie - 92.5%
Budowa boiska wielofunkcyjnego, bieżni i skoczni w dal przy Zespole Szkół w Mikorzynie - 0.5%
Budowa boiska wielofunkcyjnego w Świbie - 0%
Budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kępnie - 6.3%
Budowa sali sportowej przy Szkole Podstawowej w Świbie - 0.4%
Strona główna Gmina Kępno Atrakcje i zabytki Mikorzyn oraz Sanktuarium św. Idziego

                                                                                                        


 

 

 

baner_odpady

banner_KBO_2018

banner_Konsultacje_Spoeczne_-_Biblioteka_2016

  FIO_-_Ankieta_2016

 

baner_mapa_interaktywna E-Kepno
   banner_Powstanie_Wielkopolskie_-_Muzeum_2016