Dworek w Kierznie - | - Urząd Miasta i Gminy Kępno
Dworek w Kierznie

Dworek zbudowany został w 1890 roku; jest on murowany z balkonem wspartym na czterech jońskich kolumnach z metalową balustradą.

Posiada mansardowy dach kryty czerwona dachówką, zaś od głównego wejścia prowadzą szerokie schody. Parter zbudowano z kamienia. Budynek jest podpiwniczony. Pierwsza wzmianka o Kierznie pochodzi z 1266 roku, kiedy to komes Strzałka oddawał dziesięcinę Biskupowie wrocławskiemu. W XV i XVI wieku właścicielami wioski byli Krzywosądcy, zaliczani do Niesobów.

Na początku XVII wieku jako właściciel Kierzna występuje Jędrzej Kierzyński z Krzywosądów, zaś od 1802 roku Jan i Józef Karniccy. Dzierżawę majątku w październiku 1919 roku przejął z rąk Fritza Koschmidera- Edmund Kizierowski z Siemianic. W końcu XX wieku, w dworku znajdowały się przedszkole i mieszkania nauczycieli. Majątek w 1926 roku liczył 384 ha ziemi.

dworek_Kierznie1 dworek_Kierznie1 dworek_Kierznie2 dworek_Kierznie2 dworek_Kierznie3 dworek_Kierznie3
dworek_Kierznie4 dworek_Kierznie4 dworek_Kierznie5 dworek_Kierznie5 dworek_Kierznie6 dworek_Kierznie6

Strona główna Gmina Kępno Atrakcje i zabytki Dworek w Kierznie