Dworek w Osinach - | - Urząd Miasta i Gminy Kępno
Dworek w Osinach

Pierwsza wzmianka historyczna o miejscowości pochodzi z 1425 roku, wtedy osada należała do rodu Kępińskich. W I połowie XIX wieku właścicielem majątku w Osinach została rodzina hrabiego Fryderyka Pükena, później Heringów, na początku XX wieku należała do rodziny Nowickich, obecnie dworek zajmuje rodzina Morków.

Murowany dworek zbudowano w 1925 roku. Jest on nieotynkowany, z dwoma tarasami od wschodu i zachodu. Podpiwniczony z parterem, na którym znajdują się: sień, łazienka, kuchnia i sześć pokoi. Pokoje usytuowano również na poddaszu.

Kryty czerwoną dachówką, dach mansardowy. W latach 1951-1957 roku mieściła się tutaj sala lekcyjna dla uczniów IV i V klasy tutaj Szkoły Podstawowej w Osinach. W obrębie majątku znajduje się obora z 1904 roku, część spichlerza (dolna) pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Całość została na miejscu dawnego zespołu dworskiego, z którego pozostał dom (Osiny nr 11) i domek z XIX wieku położony przy podwórzu właściciela.

Strona główna Gmina Kępno Atrakcje i zabytki Dworek w Osinach