Dworek w Rzetni - | - Urząd Miasta i Gminy Kępno
Dworek w Rzetni

Pierwsza historyczna wzmianka o wiosce pochodzi z 18 lipca 1233 roku i dotyczy narady odbywającej się u Rożka, syna Dzierżysława nad rzeką Niesób, w sprawie nadania klasztorowi cystersów osady Rzetnia położonej w kasztelanii kaliskiej.

W ciągu wieków właścicielami majątku Rzetnia byli: w 1432 roku Piotr Wierzbiętaz Doruchowa, w 1459 roku Stanisław Nicolai de Campno, w II połowie XV wieku, Tomasz Wierzbięta, na przełomie XIX i XX wieku, dr Antoni Grabski, w 1935 roku August Iwański. Od II połowy XX wieku w dworku mieści się Dom Pomocy społecznej.

Murowany, z łamanym dachem mansardowym dworek pochodzi z 1910 roku. Jest to parterowa budowla, wysoko podpiwniczona. Z boku znajduje się parterowa przybudówka. Dworek posiada obszerna werandę wychodzącą na świerkową aleję z widokiem na łąki. W odwiedziny do rodziny Iwańskich przyjeżdżała m.in. córka Józefa Piłsudskiego – Wanda.

dworek_Rzetni1 dworek_Rzetni1 dworek_Rzetni2 dworek_Rzetni2 dworek_Rzetni3 dworek_Rzetni3
dworek_Rzetni4 dworek_Rzetni4 dworek_Rzetni5 dworek_Rzetni5 dworek_Rzetni6 dworek_Rzetni6

Strona główna Gmina Kępno Atrakcje i zabytki Dworek w Rzetni