„Miejskie konsekwencje pewnego spotkania” w kępińskim muzeum - | - Urząd Miasta i Gminy Kępno
„Miejskie konsekwencje pewnego spotkania” w kępińskim muzeum

W piątek, 16 grudnia 2011 r. w Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T.P. Potworowskiego otwarto wystawę pn. ?Miejskie konsekwencje pewnego spotkania?, która przygotowana została w ramach odchodów jubileuszu 350-lecia nadania praw miejskich Kępnu.

za._1 za._1

Wystawa stanowi zwieńczenie tegorocznych działań realizowanych w ramach projektu „Kępno dawniej i dziś” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Przygotowując ekspozycję opowiadającą o nadaniu prawa magdeburskiego Kępnu – co miało miejsce 350 lat temu, w roku 1661 – sięgnięto do średniowiecznego rodowodu miasta i podpisania w dniu 15 lutego 1282 roku aktu darowizny Pomorza Gdańskiego na rzecz księcia wielkopolskiego Przemysła II. Darczyńcą był książę pomorski Mściwój. Do spotkania władców doszło właśnie w Kępnie, zaś efektem tego spotkania - poza tzw. „układem kępińskim” - była zmiana rangi naszej miejscowości.

Na wystawie prezentowane są wykonane w ramach projektu „Kępno dawniej i dziś” kopie oryginalnych dokumentów: przywileju Przemysła II - księcia poznańskiego i kaliskiego postanawiającego, aby miasta w rejonie kaliskim wzorowały swoje prawa na Kaliszu; przywileju lokacyjnego dla miasta Kępna wydanego przez starostę wieluńskiego Adama z Rudnik Biskupskiego, a także układu, na mocy którego Mściwój II władca Pomorza Gdańskiego darował tę dzielnicę księciu wielkopolskiemu

Poza tym zobaczyć można eksponaty pochodzące ze zbiorów Muzeum Ziemi Kępińskiej, między innymi: pierwszą pieczęć miejską z 1661 roku, przedmioty związane z cechami rzemieślników, pamiątki po Braciach Kurkowych a także cenne judaiki.

W ramach realizacji projektu „Kępno dawniej i dziś” przygotowany został także katalog wystawy.

Wystawa_w_muzeum1 Wystawa_w_muzeum1

fundusze_europejskie1 fundusze_europejskie1

Strona główna Kultura 350-lecie nadania praw Kępno Dawniej i Dziś Aktualności „Miejskie konsekwencje pewnego spotkania” w kępińskim muzeum