Jubileuszowa prezentacja Kępna w czeskim Trutnov - | - Urząd Miasta i Gminy Kępno
Jubileuszowa prezentacja Kępna w czeskim Trutnov

    W dniu 5 maja 2012 roku w partnerskim mieście Trutnov odbyła się prezentacja spektaklu pod tytułem ?Jak Kępno prawa miejskie uzyskało ? historia pewnej pieczęci? oraz najciekawszych elementów ubiegłorocznych obchodów 350-lecia powtórnej lokacji Kępna. Wizyta u czeskich przyjaciół zorganizowana została w ramach realizacji projektu ?Kępno dawniej i dziś?. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 ? 201. Jego działania przez cały ubiegły rok uatrakcyjniały jubileuszowe obchody. Na rok bieżący zaplanowano przedstawienie pokłosia zeszłorocznych działań projektowych w zagranicznych miastach partnerskich - czeskim Trutnov, Encs na Węgrzech oraz Giano dell? Umbria we Włoszech.

za._1 za._1

   W wyjeździe do Trutnov uczestniczyli przedstawiciele instytucji realizujących projekt „Kępno dawniej i dziś” -  Urzędu Miasta i Gminy w Kępnie, Kępińskiego Ośrodka Kultury oraz Samorządowej Biblioteki Publicznej w Kępnie, a także kępińskiego Klubu Seniora i chóru „Jutrzenka”.
    Grupa z Kępna wzięła udział w jednym z najważniejszych w Trutnov festynów. „Już go niosą!” – pod takim hasłem na początku maja odbywa się tam cykliczna impreza związana z legendą o smoku, będącym symbolem tego pięknego miasta. Wizerunek smoka widnieje na pieczęci i herbie Trutnov. Dlatego jest ono często nazywane Miastem Smoka. Tegorocznym obchodom towarzyszył jarmark połączony z historią miasta w tle.
    Głównym punktem pobytu było zaprezentowanie przez działający przy Kępińskim Ośrodku Kultury teatralny Zespół Kreacji Artystycznej spektaklu „Jak Kępno prawa miejskie uzyskało – historia pewnej pieczęci”. Swą premierę miał on podczas ubiegłorocznych Dni Kępna i przybliża wydarzenia, które doprowadziły do nadania naszemu miastu praw miejskich. Przedstawienie świetnie wpisało się w jarmark z średniowieczną legendą i strojami. Grupa pod kierunkiem Lidii Kubot zaprezentowała się z najlepszej strony. Zdobywcy tegorocznego Grand Prix Regionalnych Prezentacji Teatralnych zyskali sobie również u czeskich partnerów zainteresowanie i uznanie. Całość spektaklu była tłumaczona, dzięki temu publiczność czeska mogła poznać fragment dziejów Kępna.
    W czasie imprezy uczestnikom rozdawane były przywiezione z Polski tradycyjne kępińskie rogale. Przypomnijmy, iż wśród atrakcji przygotowanych w ramach realizacji projektu „Kępno dawniej i dziś” były zaprezentowana na kępińskim rynku 11 listopada 2011 roku inscenizacja o Św. Marcinie, przejazd konnego orszaku, a także degustacja kępińskich rogali, których wyśmienity smak poznali również mieszkańcy Trutnov.
    Na stoisku promującym nasze miasto znajdowały się również materiały promocyjne i wydawnictwa dokumentujące ubiegłoroczne inicjatywy mające na celu upamiętnienie 350 rocznicy lokacji miasta. Znalazła się tam między innymi karta pocztowa wieńcząca jubileuszowy konkurs plastyczny oraz album pt. „Kępno sercem widziane i opisane”, stanowiący podsumowanie konkursu fotograficznego „Kępno sercem widziane” oraz konkursu poetyckiego „Kępno wierszem”. Zaprezentowano też płytę i śpiewnik stanowiące pokłosie kolejnego projektowego przedsięwzięcia - Festiwalu Twórczości Ludowej Południowej Wielkopolski, a także katalog przygotowanej w Muzeum Ziemi Kępińskiej wystawy pod nazwą „Miejskie konsekwencje pewnego spotkania”.
    Wizyta okazała się bardzo owocna. Przybliżyła mieszkańcom zaprzyjaźnionego czeskiego miasta ważny element historii Kępna oraz wydarzenia kulturalne nawiązujące do dziedzictwa Kępna i Wielkopolski, które miały miejsce w Kępnie w roku ubiegłym, przyczyniając się do promocji naszej tradycji za granicą. Stała się również okazją do nawiązania nowych kontaktów i nakreślenia planów przyszłych wspólnych działań w sferze kultury. Jednym z jej efektów jest już zaproszenie wystosowane przez seniorów z Kępna do kapeli muzycznej z Trutnov, która chciałaby odwiedzić Kępno we wrześniu w czasie obchodów Dnia Seniora.

 

wyjazd_do_Trutnov wyjazd_do_Trutnov
wyjazd_do_Trutnov111 wyjazd_do_Trutnov111 wyjazd_do_Trutnov222 wyjazd_do_Trutnov222 wyjazd_do_Trutnov333 wyjazd_do_Trutnov333 wyjazd_do_Trutnov444 wyjazd_do_Trutnov444 wyjazd_do_Trutnov555 wyjazd_do_Trutnov555 wyjazd_do_Trutnov666 wyjazd_do_Trutnov666 wyjazd_do_Trutnov777 wyjazd_do_Trutnov777 wyjazd_do_Trutnov888 wyjazd_do_Trutnov888 wyjazd_do_Trutnov999 wyjazd_do_Trutnov999 wyjazd_do_Trutnov101010 wyjazd_do_Trutnov101010 wyjazd_do_Trutnov111111 wyjazd_do_Trutnov111111 wyjazd_do_Trutnov121212 wyjazd_do_Trutnov121212 wyjazd_do_Trutnov131313 wyjazd_do_Trutnov131313
wyjazd_do_Trutnov141414 wyjazd_do_Trutnov141414 wyjazd_do_Trutnov151515 wyjazd_do_Trutnov151515 wyjazd_do_Trutnov161616 wyjazd_do_Trutnov161616 wyjazd_do_Trutnov171717 wyjazd_do_Trutnov171717 wyjazd_do_Trutnov181818 wyjazd_do_Trutnov181818 wyjazd_do_Trutnov191919 wyjazd_do_Trutnov191919 wyjazd_do_Trutnov202020 wyjazd_do_Trutnov202020 wyjazd_do_Trutnov212121 wyjazd_do_Trutnov212121 wyjazd_do_Trutnov222222 wyjazd_do_Trutnov222222 wyjazd_do_Trutnov232323 wyjazd_do_Trutnov232323 wyjazd_do_Trutnov242424 wyjazd_do_Trutnov242424 wyjazd_do_Trutnov252525 wyjazd_do_Trutnov252525 wyjazd_do_Trutnov262626 wyjazd_do_Trutnov262626

 

fundusze_europejskie1 fundusze_europejskie1
 

Oddaj swój głos w sondzie

Którą z inwestycji w zakresie rozwoju szkolnej infrastruktury sportowej uważają Państwo za ważną dla rozwoju sportu szkolnego w Gminie Kępno?

Budowa boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kępnie - 0.3%
Przebudowa boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 3 w Kępnie - 92.5%
Budowa boiska wielofunkcyjnego, bieżni i skoczni w dal przy Zespole Szkół w Mikorzynie - 0.5%
Budowa boiska wielofunkcyjnego w Świbie - 0%
Budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kępnie - 6.3%
Budowa sali sportowej przy Szkole Podstawowej w Świbie - 0.4%
Strona główna Kultura 350-lecie nadania praw Kępno Dawniej i Dziś Aktualności Jubileuszowa prezentacja Kępna w czeskim Trutnov

                                                                                                        


 

 

 

baner_odpady

banner_KBO_2018

banner_Konsultacje_Spoeczne_-_Biblioteka_2016

  FIO_-_Ankieta_2016

 

baner_mapa_interaktywna E-Kepno
   banner_Powstanie_Wielkopolskie_-_Muzeum_2016