Kępińskie smaki, historia i teraźniejszość w partnerskim Encs - | - Urząd Miasta i Gminy Kępno
Kępińskie smaki, historia i teraźniejszość w partnerskim Encs

W dniu 19 sierpnia 2012 roku w partnerskim mieście Encs odbyła się prezentacja spektaklu pod tytułem ?Jak Kępno prawa miejskie uzyskało ? historia pewnej pieczęci? oraz najciekawszych elementów ubiegłorocznych obchodów 350-lecia powtórnej lokacji Kępna. Wizyta u węgierskich przyjaciół zorganizowana została w ramach realizacji projektu ?Kępno dawniej i dziś?.

 

za._1 za._1

   W wyjeździe do Encs uczestniczyli przedstawiciele instytucji realizujących projekt „Kępno dawniej i dziś” - Urzędu Miasta i Gminy w Kępnie oraz Kępińskiego Ośrodka Kultury, a także Zespół Kreacji Artystycznej działający przy Kępińskim Ośrodku Kultury oraz radni i liderzy społeczni. Wizyta obyła się w przeddzień jednego z najważniejszych węgierskich świąt narodowych - Dnia Świętego Stefana, poświęconego patronowi Węgier. Na ten dzień przypada uroczyście obchodzona rocznica założenia państwa węgierskiego, a jednocześnie jest to dzień rozpoczęcia węgierskich dożynek. W tym roku uroczystości rozpoczęły się już 19 sierpnia. Z tej okazji odbył się w Encs festyn kulturalny, który obejmował koncerty muzyczne i pokazy tradycyjnych tańców węgierskich, a także występy dzieci i młodzieży. Festyn rozpoczął się, podobnie jak podczas polskiego święta plonów, błogosławieństwem i uroczystą ceremonią dzielenia się chlebem, do której zaproszeni zostali honorowi goście, wśród których znalazł się Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Kępno Szymon Szczęsny. Obchody zakończyły się pięknym pokazem sztucznych ogni.
    Uroczystości towarzyszące obchodom Dnia Świętego Stefana w Encs stanowiły doskonałą oprawę dla przybliżenia kultury Kępna mieszkańcom naszego miasta partnerskiego. Głównym punktem przygotowanego przez nas programu było wykonanie spektaklu „Jak Kępno prawa miejskie uzyskało – historia pewnej pieczęci” przez dzieci i młodzież z Zespołu Kreacji Artystycznej.  Spektakl ten miał swą premierę podczas ubiegłorocznych Dni Kępna i przybliża wydarzenia, które doprowadziły do nadania naszemu miastu praw miejskich. Przedstawienie świetnie wpisało się w część artystyczną przygotowaną przez naszych węgierskich przyjaciół. Grupa pod kierunkiem Lidii Kubot zaprezentowała się z najlepszej strony, zyskała sobie u węgierskich partnerów zainteresowanie i uznanie. Całość spektaklu była tłumaczona, dzięki temu publiczność węgierska mogła poznać fragment dziejów Kępna.
    Równocześnie z występami na scenie, nasze miasto prezentowaliśmy również na specjalnie przygotowanym stoisku. Można tam było podziwiać materiały promocyjne i wydawnictwa dokumentujące ubiegłoroczne inicjatywy mające na celu upamiętnienie 350 rocznicy lokacji miasta. Znalazła się tam między innymi karta pocztowa wieńcząca jubileuszowy konkurs plastyczny oraz album pt. „Kępno sercem widziane i opisane”, stanowiący podsumowanie konkursu fotograficznego „Kępno sercem widziane” oraz konkursu poetyckiego „Kępno wierszem”. Zaprezentowano też płytę i śpiewnik stanowiące pokłosie kolejnego projektowego przedsięwzięcia - Festiwalu Twórczości Ludowej Południowej Wielkopolski, a także katalog przygotowanej w Muzeum Ziemi Kępińskiej wystawy pod nazwą „Miejskie konsekwencje pewnego spotkania”. Ponadto na stoisku zaprezentowane zostały również wyroby rękodzielnicze, w szczególności tradycyjnie haftowane serwety i serwetki, wykonane różnymi stylami przez przedstawicielki społeczności lokalnych z terenu Gminy Kępno, które zostały w tym celu przywiezione przez radne i liderki społeczne, panie Krystynę Możdżanowską, Danutę Pastok i Krystynę Kowalską. 
    Imprezie towarzyszyła również degustacja przywiezionych z Polski tradycyjnych kępińskich rogali, którymi mieszkańców Encs częstowała przebrana w historyczne stroje młodzież z Zespołu Kreacji Artystycznej oraz radna Krystyna Możdzanowska. Przypomnijmy, iż wśród atrakcji przygotowanych w ramach realizacji projektu „Kępno dawniej i dziś” były zaprezentowana na kępińskim rynku 11 listopada 2011 roku inscenizacja o Św. Marcinie, przejazd konnego orszaku, a także degustacja kępińskich rogali, których wyśmienity smak poznali również mieszkańcy Encs.
    Wizyta okazała się bardzo owocna. Przybliżyła mieszkańcom zaprzyjaźnionego węgierskiego miasta ważny element historii Kępna oraz wydarzenia kulturalne nawiązujące do dziedzictwa Kępna i Wielkopolski, które miały miejsce w Kępnie w roku ubiegłym, przyczyniając się do promocji naszej tradycji za granicą. Stała się również okazją do rozmów oficjalnych z władzami Encs, w których uczestniczyli Wiceburmistrz Szymon Szczęsny, radne Krystyna Możdżanowska i Danuta Pastok oraz Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Olszowie Krystyna Kowalska, ukierunkowanych na rozwój międzynarodowej współpracy i nakreślenia planów przyszłych wspólnych działań w sferze kultury, w szczególności zachowania dziedzictwa kulturowego i promocji tradycyjnych produktów lokalnych. Władzom Encs podarowane zostały kosze z tradycyjnymi domowymi wyrobami kulinarnymi z naszej gminy, wśród których znalazły się m.in. domowej roboty wypieki, smalec, dynia w zalewie słodko-kwaśnej i nalewka miętowa.

    Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013. Jego działania przez cały ubiegły rok uatrakcyjniały jubileuszowe obchody. Na rok bieżący zaplanowano przedstawienie pokłosia zeszłorocznych działań projektowych w zagranicznych miastach partnerskich - czeskim Trutnov, Encs na Węgrzech oraz Giano dell’ Umbria we Włoszech. Do tej pory odbyłyby się już prezentacje w Trutnov i w Encs, natomiast prezentacja w Giano dell`Umbria będzie miała miejsce w dniu 27 września.

Prezentacja_Encs Prezentacja_Encs
Prezentacja_Encs1 Prezentacja_Encs1 Prezentacja_Encs2 Prezentacja_Encs2 Prezentacja_Encs3 Prezentacja_Encs3 Prezentacja_Encs4 Prezentacja_Encs4 Prezentacja_Encs5 Prezentacja_Encs5 Prezentacja_Encs6 Prezentacja_Encs6 Prezentacja_Encs7 Prezentacja_Encs7 Prezentacja_Encs8 Prezentacja_Encs8 Prezentacja_Encs9 Prezentacja_Encs9 Prezentacja_Encs10 Prezentacja_Encs10 Prezentacja_Encs11 Prezentacja_Encs11
Prezentacja_Encs12 Prezentacja_Encs12 Prezentacja_Encs13 Prezentacja_Encs13 Prezentacja_Encs14 Prezentacja_Encs14 Prezentacja_Encs15 Prezentacja_Encs15 Prezentacja_Encs16 Prezentacja_Encs16 Prezentacja_Encs17 Prezentacja_Encs17 Prezentacja_Encs18 Prezentacja_Encs18 Prezentacja_Encs19 Prezentacja_Encs19 Prezentacja_Encs20 Prezentacja_Encs20 Prezentacja_Encs21 Prezentacja_Encs21 Prezentacja_Encs22 Prezentacja_Encs22
Prezentacja_Encs23 Prezentacja_Encs23 Prezentacja_Encs24 Prezentacja_Encs24 Prezentacja_Encs25 Prezentacja_Encs25 Prezentacja_Encs26 Prezentacja_Encs26 Prezentacja_Encs27 Prezentacja_Encs27 Prezentacja_Encs28 Prezentacja_Encs28 Prezentacja_Encs29 Prezentacja_Encs29 Prezentacja_Encs30 Prezentacja_Encs30 Prezentacja_Encs31 Prezentacja_Encs31 Prezentacja_Encs32 Prezentacja_Encs32 Prezentacja_Encs33 Prezentacja_Encs33

 

fundusze_europejskie1 fundusze_europejskie1
 

Oddaj swój głos w sondzie

Którą z inwestycji w zakresie rozwoju szkolnej infrastruktury sportowej uważają Państwo za ważną dla rozwoju sportu szkolnego w Gminie Kępno?

Budowa boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kępnie - 0.3%
Przebudowa boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 3 w Kępnie - 92.5%
Budowa boiska wielofunkcyjnego, bieżni i skoczni w dal przy Zespole Szkół w Mikorzynie - 0.5%
Budowa boiska wielofunkcyjnego w Świbie - 0%
Budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kępnie - 6.3%
Budowa sali sportowej przy Szkole Podstawowej w Świbie - 0.4%
Strona główna Kultura 350-lecie nadania praw Kępno Dawniej i Dziś Aktualności Kępińskie smaki, historia i teraźniejszość w partnerskim Encs

                                                                                                        


 

 

 

baner_odpady

banner_KBO_2018

banner_Konsultacje_Spoeczne_-_Biblioteka_2016

  FIO_-_Ankieta_2016

 

baner_mapa_interaktywna E-Kepno
   banner_Powstanie_Wielkopolskie_-_Muzeum_2016